Květen 2012

oblasti smrti

30. května 2012 v 20:47 Abhorsenská trilogie
0 přechod do Smrti - dal by se popsat jako že na tváři máš led a na záda ještě slunce pálí. Nohy v nehluboké tůňce, ale proud tam je
1.Oblast - rychle tekoucí chladná řeka, nad kolena hluboká. Oblast zkresluje vzdálenosti, takže ztratit se není těžké, jako skoro všude ve Smrti je zde šedé nic neříkající světlo. Pod hladinou jsou mělké výmoly a svažování se, to je občas prudké
1.Brána - mlžná stěna táhnoucí se od pravého nevidím do levého nevidím, pod oparem řada vodopádů do hlubin
1.Stezka- rozevírá mlhu a prořezává vodopády jako úzká stezka mezi dvěma tekoucími horami
2.Oblast - podobá se 1. Oblasti, ale je plná dlouhých a nebezpečných děr a výmolů. Díky knize Mrtvých kde je popsaná cesta (přesně na krok) se dá, ale bezpečně projít. Šedé světlo vše rozmazává a tak je vidět cca na dva metry daleko, vál ne.
River of Death
2. Brána - obrovská trychtýřovitá díra do dna v níž mizí voda jako ve výlevce, takže vytváří výr
2. Stezka - voda se zastaví. Zamrzne a z každého zákrutu se stane terasa, ty se postupně spojí v dlouhou točitou stezku. Ta se za a nad procházejícím zase mění na tekoucí vodu.
3. Oblast - příjemnější oblast a však přicházejí zde ničivé vlny, obsah vody jen po kotníky. Je zde více světla, samozřejmě šedého. Nebezpečí je v nárazových vlnách, které smetnou vše co jim přijde do cesty.
3. Brána - Spousta mlhy zakrývá další vodopád
3. Stezka - Rozevře se mlžná brána a za ní se zakrývá stezka dolu
4. Oblast - sice je zde silný proud, ale cesta přes ní je přímá a rychlá, žádné překážky pod hladinou
4. Brána - Vodopád (další) tentokrát bez mlžného příkrovu, cca 1 metr do hloubky
4. Stezka - Dlouhá "stuha" tak temná že vypadá jak z bezhvězdné noci utkaná. Je metr široká. Táhne se od 4-té brány přes celou hladinu páté oblasti a končí přibližně metr před pátou branou. Pro pozorovatele od čtvrté brány začíná na horní části přepadu vodopádu a táhne se do nerozlišitelné dálky.
5. oblast- Nejnebezpečnější pro živou duši. Hluboká řeka, že brodit se v ní není možno. Voda zde má silný metamorfozní účinky ( = drasticky změní tělo i duši procházeče k horšímu!)
5. brána - Vodostup (vodopád stoupající vzhůru, pro který neplatí gravitace), než řeka dostoupá do příliš velké víčky ztrácí se v šeru.
5. Stezka - není vlastně žádná stezka ani schodiště či jiná záležitost. Z vodostupu se vynoří jakési chapadlo a to obepne průchodce a jako vodný výtah ho vytáhne nahoru, kde ho prohodí na druhou stranu vodostupu do 6-té oblasti.
6. Oblast- Mělké jezero bez proudu se spoustou Mrtvých duší. Jediné nebezpečí je Brána.
6. Brána- Procházející ji musí vyvolat. Nenachází se na žádném konkrétním místě. Čas od času se nahodile objeví v určité vzdálenosti od páté Brány
6. Stezka - je i branou samotnou. Voda se rozestoupí a vytvoří se kolem uživatele kruh. Pak kruh začne sestupovat. Kolem a nad ním zůstane volný sloupec vzduchu, obklopený vodou. Když uživatel sestoupí na dno sedmé oblasti, sloupec vody se vyleje do "výtahové šachty" a pak do další oblasti.
7. oblast - zase je zde proud. Oblast je ozářená sedmou Branou. Takže je zde i něco vidět.
7 Brána - nekonečná ohnivá čára rudých hodně jasných plamenů.
7. stezka - úzký klenutý vchod v plamenné čáře. Sám je tvořen plameny.
8. oblast - Na hladině řeky se houpají plameny, které osvětlují celou oblast. Čas od času vyšlehnou. Některé jen malinko některé do excelentní výšky.
8. brána - černočerná tma. Smazává veškeré smysly i samotné vnímání těla.
8. Steska není, prostě jen projít osmou branou
9. Oblast - je zde hodně světla. Žádný proud není přítomen. Teplá voda jen po kotníky. Je vidět až několik kilometrů daleko.
9. Brána - Nachází se nad devátou oblastí. Připomíná hvězdnou oblohu s takovým množství hvězd, že se až splývají do jedné nepříliš rozeznatelné hvězdokupy. U přihlížejícího se zdá, že hvězdy promlouvají a táhnou pozornost k sobě. Když je čas, duše jim vystavená vystoupá a projde devátou bránou.
10. Oblast- jestli je a jaká je nevíme. NIKDO se NIKDY odtud nevrátil.

Konvička čaje

28. května 2012 v 18:20 moje dílka
Každí ráno piju aspoň jeden hrnek překapávaného, sypaného čaje. Bývávali doby, kdy jsem pila pouze černý čaj s mlékem. Dnes je to jedno, uctíte mě jakýmkoli horkým neoslazeným čajem.
Nedávno se mi stala taková nehoda. Upadla mi konvička od čaje, taková nádherná , příhodná, keramická konvička. Přiznávám už jí bylo několik málo let. Ale nemuselo jí zrovna ulítnout ucho. Pár dní jsem se ji snažila využívat. A však při umývání jsem si o pahýl ucha dlaň.
Bylo rozhodnuto. Musí se pořídit nová. Nová konvička do překapávače stejně starého jako jsem já. Šířka dolní podstavy a boků nesmělo přesáhnout 12 centimetrů. A nesměla být ze skla, matka tvrdí že prý to jejich varné sklo není ve skutečnosti varné. Prý rádo praská.
Jak může být těžké sehnat takovouto konvici? Bylo to opravdu hodně, hodně těžké. Jelikož dnes je módní pít čaj po asijském stylu. To znamená, nízké konvičky, opravdu hodně baňaté. No prostě naprosto pravý opak. Jednou už jsem se trochu přinaštvala a oznámila jsem " zabalte mi tuhle, ale až to co má do boku bude mít na výšku". Uspěla jsem, vyvolalo to takový smích, že jsem se raději vypoklonkovala.
Vyřešení každoranního problému přišlo skoro po měsíci. Po dlouhém hledání jsem se zastavila v malém krámku v zapadlé uličce. Dlouho jsem hleděla na poličku s konvičkami a žádná se mi nehodila. Pak jsem se otočila a bingo. Na poličce za mými záděmi byl džbánek na pivo. Vskutku jsem řekla džbánek na pivo. Vytáhla jsem metr a přeměřila. Naprosto krásně to sedělo.
Měla strach, že to nebude dokonalé, protože nemá hubičku na nalévání. Nechala jsem nakapat čajíček a vyzkoušela jsem jestli půjde navít. A co se nestalo. Nevylila jsem to, necejbralo to, a ani žádné jiné nepravosti se nestali. Nádhera mám džbánek na čaj ;).

barvy a symboly

27. května 2012 v 19:44 Abhorsenská trilogie
Barvy :
Abhorsenské: modrá+ stříbrná
Clayrovů: zelená + stříbrná, Bílá
Královské: rudá+ zlatá
Znaky:
Abhorsen: klíře
Clayr: hvězda
Stavitel Zdi: zednická lžíce
Král: věže nebo korunka

kouzelné předměty

27. května 2012 v 19:28 Abhorsenská trilogie
Abhorsenův prsten - malý stříbrný prstýnek s rubínem sevřeným mezi dvěma stříbrnými pařáty, které vyrůstají z kroužku. Spojuje Volnou a Výsadní magii. S jeho pomocí jde spoutat volnomagického tvora (Macka)
Almanach obou zemí a území kolem Zdi - Kniha, Kalendář, přepočítávají se s ním dny, protože jsou lidí roční doba mezi Ancelstierre a Starým královstvím
Dračí stůl - (není tak moc kouzelný) stůl v Abhorsenově pravocně, má vyřezané nohy motivem dračích nohou
Kniha Mrtvých- výcviková kniha pro Abhorseny
Kniha vzpomínek a zapomnění- kniha, která z Clayry změní na Pamětníky
Krev: identita magického člověka, dělí se na Abhorsenskou, Clayrskou, Tvořitelů Zdi a Královskou
Nehima-meč, jméno znamená pomněnka, sesterský meč Spoutávačky
Ochraný kosočtverec - Výsadní kouzlo tvořeno čtyřmi znaky, čtyř světových stran. A Výsadního ohně propojujícího znaky. Ochrání člověka v něm před většinou nebezpečí. Nedá se z něj vystoupit bez poškození / zrušení kouzla.
Papírové křídlo: výsadou vyrobené letadlo, ovládané pískavou magií, má "vlastní" hlavu, podle barvy poznáte, komu patří
Pátračka: loď s vlastní identitou, vytvořená výsadou, Clayrská
Píšťaly- méně mocné sestry zvonců, je jich 7 jako zvonců , využívají je pamětníci na ochranu ve smrti nebo děti Abhorsenů na zacvičení, seznam od nejmenší: Ranna, Mosrel, Kibat, Dyrim, Belgaer, Saranet, Asrael
Spoutávačka: meč viz Vancela
Temné zrcadlo- ukazuje ve smrti minulost
V kůži lva- kniha o vytváření výsadních podob
Větrné píšťaly: Abhorsenský nástroj, jsou zavěšeny na hranici u Zdi, odpuzují mrtvé, dalo by se říct, že jsou to takové slabé zvonce, když Abhorsen zemře tak píšťaly přestanou fungovat
Výsadní Kameny - Monolity prosycený tolika Výsadními kouzli, že se sami stávají zdrojem a vstupem do Výsady. Jsou vytvořeny Výsadními mágy pravé Krve (královské, Clayrské, Abhorsenské, nebo tvořitelů zdi) Odpuzují vlnomagické a Mrtvé bytosti . Dají se zničit krví kteréhokoliv Výsadního mága. Zvláštní druh Výsadních kamenů jsou Velké výsadní kameny - jsou pod královským palácem a je jich 6
Výsadní podoba: změna v jinou bytost, člověka, za pomoci dlouhého skládání výsadních znaků, učební text: V kůži lva (kniha)
Výsadní vyslanec- přízračný tvor vytvořeno výsadním mágem, za účelem sloužení, pomáhání, ochrany a společnosti

Werichova hláška

26. května 2012 v 13:32 | V+W |  zajímavosti
(Voskovec a Werich - potažmo Werich a Horníček, Balada z hadrů, druhá část od 11 minut)
O životě:
Werich: " Já vám to řeknu jináč. Bernard Shaw [Šó]. Víte Vy, kdo to byl Bernard Šo?"
Voskovec: "No ovšem. Nejsem ras."
Werich: " Bernard Shaw [Šó] byl živ 100 let. Bylo to krátké či dlouhé?"
Voskovec: "Dlouhý život"
Werich: " Hehe. To byl krátký život."
Voskovec: " Krátký život?"
Werich: " Protože tady mohl být ještě 250 let a měl stále co říct. Zatím co v této chvíli po celém globu je roztroušeno já nevím kolik třicetiletých, kteří tady už 450 let nemuseli být."

Koloušek

26. května 2012 v 13:11 zvířata
takovej krásnej malej koloušek, hotový Bambi. No není k pomilování?

Na zvoncích

26. května 2012 v 9:58
" Byl jsem zhotoven pro Abhorsena, abych zabil ty, co jsou již Mrtví."
Nebo
"Zřel mne Clayr, stvořil mě Tvůrce Zdi, král mne zkalil, Abhorsen mne třímá."
Nebo
"Zřel mne Clayr, stvořil mě Tvůrce Zdi, král mne zkalil, Abhorsen mne třímá, aby Životem nemohli kráčet Mrtví. Neboť zde nevede jejich cesta."

Pamatuj si! jak uniknout Smrti

26. května 2012 v 9:53 Abhorsenská trilogie
Hbitě najdi vodu rychlou, Mrtví když k tobě míří,
neboť k té se nikdo z nich nepřiblíží,
bystrá voda nebo rybník, co daleko břehy má,
zapudí Mrtvé, spása tvá je jediná.
Pokud voda nepomůže, naděj hledej v plamenech,
neochrání-li tě nic, konec přijde hned. (můj názor na poslední verš: neochrání-li tě nic, nezbývá ti ani vzdech)

O Ratterlinu

26. května 2012 v 9:51 Abhorsenská trilogie
Rychlá řeka pramenící v hloubi noci.
Uhání vstříc světlu pevné moci.
Hustou tmou a sáhy ledu odkojená
nepřátele země hněvem ztrestá.
Pak mocný Ratterlin uvízne sám v síti
v deltě na konci své dlouhé pouti.

píseň o Ničitelově (Orannisově) zakletí

26. května 2012 v 9:49 Abhorsenská trilogie
Zapěji vám píseň z časů dávných,
sedm září zářivých, ach achych! (mluví o sedmy stvořitelích Výsady)
A k čemu těch Sedm tehdy bylo?
No Výsadu přece zhotovilo!
Pět osnovu dále položilo,
dvě k opravám bylo použito.
To je sedm, ale devět má být,
co ty dvě, co odmítaly zářit?
Osmá se skryla, skryla v dáli, (teď se mluví o Mackovi)
Sedmá ji našla a ztrestali ji.
Devátá dostatek síly měla, (příběh ničitele)
leč Orannis sám byl zbaven světla,
na dvě části zlomen, pod kopec skryt,
kde naplněn záští má věčně bdít.